Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?

Kadınların her ay düzenli olarak gördüğü regl kanamasından farklı olan yerleşme kanamasının ne olduğu, nasıl olduğu kadınlar tarafından fazlasıyla merak edilir.

Yerleşme Kanaması Nedir?

İmplantasyon kanaması olarak da bilinen bu durum hamileliğin belirtilerinden birisidir. Kadınlar fizyolojik düzende her ay regl olurlar. Regl dönemlerinde gelen kanama sancılı ve yoğun kıvamda bir akıntıdır. Buna rağmen bahsedilen kanama daha seyrek yapıda ve daha açık renktedir. Kimi insanda sancıyla kendisini gösterse de genelde ağrı veya sızı hissedilmeden gelen bu akıntı, regl akıntısına benzetilir fakat ondan tamamen farklıdır.

Sperm ile yumurtanın birleşiminden sonra gerçekleşen döllenmede hamilelik süreci başlar. Bu sürecin ilk adımında blastokist olarak adlandırılan döllenmiş yumurta, yumurtalıklardan fallop tüpleri yardımıyla rahme doğru ilerler ve oraya yerleşir. Blastokist, küçük bir hücre topluluğudur ve burada büyüyüp çoğalmaya başlar. Bu yerleşme implantasyon olarak adlandırılır ve hcG, progesteron, östrojen gibi hormonların salgılanmasından etkilenir. Bu hormonların salgılanması ve yerleşme işlemi de kanamanın gerçekleşmesine sebep olur.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Hamilelik sürecinde görülen bu durum genellikle yumurta döllendikten 1-2 hafta sonra gerçekleşir. Regl döneminizden birkaç gün öncesinde gerçekleşen akıntı döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunmaya çalışmasından dolayı görülür.

Yerleşme Kanaması Adetten Kaç Gün Önce Olur?

Yumurtlama döneminden bir hafta sonra ve adetten birkaç gün önce görülen bir akıntıdır. Bunun yanında her kadında görülmez. Hamile kadınların yaklaşık olarak %15’lik diliminde görülen bir durumdur.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Regl kanaması ile karıştırılan bu akıntı hamileliğin belirtilerinden biri olduğu için dikkatle incelenmelidir. Kadınların hepsinde görülmediği için pek çok kişi bu kanamayı regl dönemine ait sanarak önemsemeyebilir. Bu sebeple implantasyonun belirtilerini bilmek önemlidir.

Kanamanın rengi ilk belirtilerden biridir. Regl kanaması daha koyu kırmızı tonlardadır, bu kanama ise pembe ve kahverengi renk tonlarına yakın şekilde gelir. Zaman içerisinde rengi hafiflemez veya koyulaşmaz, kanama bir süre sonra kesilir.

Yoğunluk da ikinci belirtidir. Hafif bir leke şeklinde gelen akıntı yine yoğun kıvamdaki adet kanamasından farklıdır.

Pıhtı oluşumu, akıcı ve parlak olmayan bir kandır. Pıhtı oluşması için belirli bir sebep yoktur ve büyük çoğunlukla böyle bir durum görülmez.

Ağrı ve sızı bazen hiç bazen de çok az görülür. Kasıklarda ağrı ve sızı oluşması kişilerin fizyolojik rahatsızlıklarına, bünyesinin hassaslığına göre değişir.

Son olarak da göğüslerde hassasiyet bu durumun bir başka belirtisidir. Hamilelikte progesteron, östrojen ve hcG hormonlarının artış göstermesi göğüslerde hassasiyet oluşmasına sebep olur.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Mıdır?

Renk, kıvam veya yoğunluk olarak adetten daha hafif bir akıntı olduğu gibi regl ağrısı gibi bir ağrı da görünmez. Yalnızca bazı zamanlarda kasıklarda hafif sızı ve kramplar görülebilir.

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Bu gibi kanamaların tipik durumları vardır. Kanama çok hafiftir ve embriyo rahim duvarına tutunmaya çalıştığı sırada gerçekleşir. İlk hamileliğini yaşayan kadınlarında kanamanın miktarı normalden fazla olabilir. Bu gayet olağan bir durumdur. Aynı zamanda bu kanamaya vajinal akıntı, şişlik ve kramplar da eşlik edebilir.

Yerleşme Kanaması Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Bu durum bir hamilelik belirtisi olduğundan dolayı gelen kanamanın implantasyon kanaması olabileceği düşünüldüğü takdirde mutlaka test yapılmalıdır. Genellikle tehlikeli bir durum değildir ve bu yüzden tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç yoktur. Eğer ki ağrı geçmez ve kanama miktarı artarsa doktora görünmek gerekebilir.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Tedavi gerektirmeyen bir durumdur ve birkaç gün sonra kendiliğinden kesilir. Kanama 3 günden uzun sürüyorsa o zaman bu adet kanaması olabilir.

Yerleşme Kanaması ve Adet Kanaması Arasındaki Farklar

Bu kanamanın adet kanamasıyla karıştırılmaması ve doğru tanı konulabilmesi adına aralarındaki farkları bilmek önemlidir. Kanın rengi ilk durumda belirleyici bir unsurudur. Adet dönemine göre daha pembemsi gelen kan implantasyonun ilk işareti olabilir.

Adet kanaması 3-8 gün arasında devam eder. Hamilelikte görülen kanama ise 1-2 gün veya birkaç saat sürmektedir. Aynı zamanda kanın miktarı da adet dönemindeki kandan daha az olup lekeyi andırır.

Adet kanaması ve hamilelik kanaması arasındaki bir başka fark ise en son yaşanılan cinsel ilişki üzerinden ne kadar zaman geçtiğini hesaplamaktır. Eğer bir aydan fazla zaman geçtikten sonra kanama görülürse muhtemelen adet döneminden dolayı gerçekleşen bir durumdur.

Hamilelik dönemlerinde koku hassasiyeti ve mide bulantıları sıklaşır. Aynı dönemde görülen pembemsi hafif akıntı hamilelik kanaması olabilir. Son olarak da ağrılar ve göğüs hassasiyeti de adet kanaması ile arasındaki farkı belirler. Adet dönemi daha sancılı geçen bir haftadır. Yoğun kasılmalar ve ağrılar görülmesi normaldir. Hamilelik kanamasında bu çeşit ağrılardan bahsetmek zordur.  Göğüs hassasiyeti her iki kanamada da görülebilen bir olay olduğu gibi hassasiyetin şiddeti hamilelik kanamasında biraz daha fazladır.

 

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası

  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Hamilelikte Sırt Ağrısı

  Gebelikte Sırt Ağrısı Hamilelikte sırt ağrısı hemen hemen tüm kadınlarda görülmektedir. Bu dönem vücut için olağanüstü bir süreçtir. Fizyolojik olara..

  Devamı >
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?