Vajinal Mantar Adeti Geciktirir mi?

Vajinal Mantar Adeti Geciktirir mi?

Çoğu kadın hayatının bir noktasında vajinal mantar enfeksiyonu geçirir ve bunun sonucunda ise “vajinal mantar adeti geciktirir mi?” sorusuna cevap bulmaya çalışır. Özellikle adet dönemlerinde çok daha sık görülen vajinal mantar, kramp ve kanamaya ek olarak, vajinal bölgede kaşıntıya da neden olur. Bu nedenle de adet düzensizliği yaşayan çoğu kadın “vajinal mantar adeti geciktirir mi?” merak eder. Diğer yandan vajinal mantarın sadece adet döneminde ortaya çıkmadığını da bilmek gerekmektedir. Vajinal mantar can sıkıcıdır ve hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Ancak genellikle kalıcı komplikasyonlara neden olan ciddi bir durum değildir. 

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusunun cevabına geçmeden önce vajinal mantarın ne olduğunu anlamak önemlidir. Vajinal mantar, vajina ve vulvayı etkileyen mantar enfeksiyonuna verilen isimdir. Vulva, vajinal açıklığı çevreleyen dış dokulardır ve her 4 kadından 3’ünün hayatında en az bir kez vajinal mantar ile uğraşmak zorunda kalacaktır. Ancak birçok kadın için vajinal mantar, sürekli bir sorun haline gelen bir hastalıktır. Vajinal mantar tıbbi olarak vajinal kandidiyaz olarak da bilinmektedir. Çünkü çoğu vakada sorumlu candida albicans mantarıdır. 

Vajinada her zaman kandida gibi farklı mayaların yanı sıra bakteriler de bulunmaktadır. Enfeksiyon olmadığında vajina doğal olarak bu mantar ve bakterileri dengelerken mayaların aşırı büyümesini önleyen laktobasil adı verilen bakteriler sorun oluşmasını engeller. Ancak eğer işler dengede değilse, aşırı kandida büyümesi meydana gelebilir veya mantar daha derin vajinal hücre katmanlarına nüfuz eder. Bu aşırı büyüme ve penetrasyon, rahatsızlıkla beraber diğer hoş olmayan semptomlara neden olan bir mantar enfeksiyonuna yol açar. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, vajinal mantar oluşmasına katkıda bulunabilecek birkaç şey vardır;

 • Vajinadaki laktobasil bakterilerinin çoğunu öldürebilen antibiyotik kullanımı
 • Diyabet
 • Kronik veya akut hastalık
 • Bazı ilaçların kullanımı nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Hormon tedavisi veya doğum kontrolü nedeniyle östrojen seviyelerinde artış
 • Gebelik
 • Dar külotlu çorap veya iç çamaşırı giymek

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun semptomları, enfeksiyonun ne kadar kötü olduğuna ve buna karşı bireysel tepkinize bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olabilir. Bazı kadınlar aşağıdaki semptomların sadece bazılarını yaşayıp hafif rahatsızlık hissederken, diğerleri farklı belirtileri yaşayarak yüksek oranda rahatsızlık hissedebilir. Ancak yaygın vajinal mantar belirtileri şu şekildedir;

 • Vajina ve vulvada kaşıntıyla beraber oluşan tahriş
 • Vulvada kızarıklık ve şişlik
 • Vajinal ağrı
 • Özellikle idrar yaparken veya cinsel aktivite sırasında yanma hissi
 • Vajinal döküntü
 • Süzme peynir dokusuna sahip beyaz ve kokusuz vajinal akıntı
 • Sulu vajinal akıntı

Vajinal mantar adeti geciktirir mi merak edenler yukarıdaki belirtilere dikkat etmelidir. Bu belirtiler vajinal mantar olması durumunda ortaya çıkar ve uzun süre tedavi edilmezse günlük yaşamınızda sıkıntıya neden olabilir.

Vajinal Mantar Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Vajinal mantar adeti geciktirir mi merak eden kadınların hakkında cevap aradığı bir başka soru da bu enfeksiyonun cinsel yolla bulaşıp bulaşmayacağıdır. Vajinal mantar sorunu yaşıyorsanız, cinsel ilişkiye girmemek daha iyidir çünkü iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olmamasına rağmen, partnerinizin bağışıklık tepkisine bağlı olarak korunmasız cinsel ilişki pamukçuk sorunu yaşanmasına neden olabilir. Vajinal mantar ile uğraşırken cinsel ilişkiye girmek ayrıca belirtileri daha da kötüleştirebilir. Çünkü vajinal doku zaten iltihaplı ve ağrılı olduğundan cinsel ilişki sonrasında daha fazla hassasiyet yaşanması ya da kaşıntının kötüleşmesi mümkündür. Bu nedenle vajinal mantar cinsel yolla bulaşmasa bile tedavi sürecinizin tamamlanmasını beklemenizi öneririz.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonunun ciddiyetine bağlı olarak, birkaç farklı tedavi seçeneği vardır. Ancak tedaviye etki eden durumlar arasında vajinal mantar sorununu sık sık yaşayıp yaşamadığınız da bulunmaktadır. Kronik mantar enfeksiyonu için kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz farklı bir tedavi yaklaşımı uygulayabilir. Vajinal mantar tedavisi söz şu yöntemler kullanılır;

Vajinal tedavi: Enfeksiyonu temizlemek için üç ile yedi gün arasında topikal bir antifungal krem kullanılabilir. Bu ilaçlar merhem, krem, fitil ve tablet gibi çeşitli formlarda olabilir. Doktorunuz aynı zamanda enfeksiyonu içeriden de kesmek için antibiyotik reçete edecektir.

Uzun süreli vajinal tedavi: Antifungal ilaç, iki haftaya kadar her gün kullanılmak üzere reçete edilir. Sık enfeksiyon geçirenler için, tekrarı önlemek amacıyla ilaç altı ay boyunca haftada bir kez kullanılmalıdır.

Çok dozlu oral ilaç: Oral ilaç birkaç gün boyunca iki veya üç doz halinde ağızdan alınır. 

Antifungal dirençli mantar tedavisi: Standart antifungal ilaçlara dirençli bir enfeksiyon mevcutsa, doktorunuz vajinadan uygulamanız için size bir kapsül verebilir. Fitil olarak satılan bu ilaçların içeriğinde borik asit bulunmaktadır. Etken madde ağızdan alındığında potansiyel olarak ölümcülken, vajinal olarak kullanıldığında dirençli mantarın tedavisinde etkili olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunu önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Mantar, sıcak ve nemli bir ortamda büyür, bu nedenle aşağıdaki yöntemlerle mantar oluşumunu engelleyebilirsiniz;

 • Dar iç çamaşırları giymekten kaçının. Bunun yerine çok dar olmayan pamuklu iç çamaşırları giyin.
 • Vajinadaki faydalı bakterileri yok ettiği için uzun süre küvet banyosu yapmamanız gerekmektedir. 
 • Düzenli antibiyotik kullanmak yararlı bakterileri öldüreceği için vajinal mantara neden olabilir. Olabildiğince az antibiyotik kullanmanızı öneririz.
 • Islak mayo ya da bikininizi üzerinizde kurumasını beklemeden değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Lazer Tedavisi:  Özellikle tekrarlayan ve tedaviye dirençli vajinal candida enfeksiyonlarında lazer uygulamaları ile başarılı sonuçlar almaktayı

Vajinal Mantar Tedavisinde Kanama Olur mu?

Vajinal mantar sorununu ilk defa yaşayan ve tedavi sürecinde olan kadınlar genellikle kullanılan ilaçlarla alakalı vajinal mantar adeti geciktirir mi ve tedavi sırasında kanama olur mu merak etmektedir. Aslında vajinal mantar enfeksiyonu küçük kanamalara neden olabilse de bu durum genellikle çok nadir görülmektedir. Genel olarak, kanama endişelenecek bir şey değildir ve vajinal dokuda enfeksiyon nedeniyle oluşabilecek küçük kesikler, yırtıklar veya yaralardan kaynaklanır. Ancak kronik vajinal mantar sorunu olan hastalarda kanama olma olasılığı diğerlerine oranla çok daha yüksektir. Ancak bu kanamalar sadece tedavi esnasında değil, öncesinde ya da sonrasında da oluşabilir. Kanama konusunda endişelenmemeniz gerektiğini öğrendiğinize göre vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusunun cevabı için okumaya devam etmenizi öneririz.

Vajinal Mantar Adeti Geciktirir mi?

Vajinal mantar her kadının hayatında yaşayabileceği sık rastlanan sorunlardan biridir. Tedavi sürecinde olan çoğu kadın ise vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusuna cevap aramaktadır. Özellikle adet düzensizliği yaşamayan ya da adet düzensizliği yaşamış olan ve durumu düzelen kadınlar adet gecikmesini bir sorun olarak görmektedir. Adet gecikmesinin farklı nedenleri olsa da genellikle altta yatan ciddi bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusuna gelecek olursak bu düşünce tamamen şehir efsanesidir. Vajinal mantar adeti geciktiren bir hastalık değildir. 

Vajinal Mantar Tedavisi Adeti (Regl) Geciktirir mi?

Vajinal mantar tedavisi söz konusu olduğunda doktorunuz farklı yöntemler uygulayabilir. Vajinal mantar adeti geciktirir mi sorusunun yanı sıra tedavinin adeti geciktirip geciktirmeyeceği de merak edilmektedir. Adet düzensizliği tek başına vajinal mantar ile alakalı br durum olmasa da adet düzensizliği yaşamanıza neden olan tıbbi sorun vajinal mantar oluşumuna katkıda bulunabilir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar adet geciktirme özelliğine sahip değildir.

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?