Vajinada Yanma, Acı ve Batma Hissi Neden Olur?

Vajinada Yanma, Acı ve Batma Hissi Neden Olur?

Kadın olmanın zorluklarından birisi de dönem dönem yaşanan vajinal sorunlardır. Vajinada yanma ve acı genellikle her kadının hayatının bir döneminde başına gelen olaylardandır. Bütünsel olarak bakıldığında tehlike yaratan bir durum değildir. Bunun yanında hissedilen sıkıntıya akıntı, vajinada batma, kaşıntı, sık idrara gidilmesi gibi durumlar eşlik ediyorsa o zaman mantar enfeksiyonu ve başka çeşitli hastalıkların varlığından söz etmek mümkündür. Yaşanılan rahatsızlığın devam etmesi durumunda mutlaka bir doktora görünmeli ve gerekli ilaçlar alınmalıdır.

Vajinada Yanma ve Acı Nedenleri

Sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan bu durum aslında basit sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Soğuk algınlığı, düzensiz adet dönemleri, maruz kalınan bakteriyel ortamlar ve hijyen kurallarına dikkat etmemek temel ve basit sebepler arasında gösterilebilir. Bu sebeplerle ortaya çıkan rahatsızlıklar da tabii olarak uygun ilaçlarla ilerlemeden kolayca tedavi edilebilir. Bunun yanında kadınların genel bir sorunu olan vajinada yanma ve acı var olan başka hastalık ve durumlardan dolayı da meydana gelebilir.

Bu rahatsızlığı meydana getiren hastalıklar hem tehlikeli hem de tehlike yaratmayan şekilde olabilir. Bu hastalıklar tahriş olma, bakteriyel vajinozis, mantar enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, trikomoniyazis, gonore (bel soğukluğu), klamidya, genital herpes, menopoz, genital siğiller, liken skleroz olarak sıralanabilir.

Genital bölgede mevcut rahatsızlığın yaşanmasına sebep olacak yukarıdaki her türlü sebep için doktora görünmek en doğru ve akılcı çözümdür. Bunun yanında evde alınabilecek kişisel hijyenle ilgili önlemler de bunun gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır.

Kullanılan pedlerin çoğunlukla naylon malzemeden üretilmiş olması bu bölgede tahriş oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden ped seçimini pamuklu ve daha sağlıklı malzemeden üretilen alternatiflere göre yapmak genital rahatsızlıkların oluşmaması için önemlidir. Ayrıca regl döneminde sık ped değişimi yapılmasına özen gösterilmelidir. Uzun süre kullanılan pedlerin üzerinde biriken bakteriler genital bölgenin mikrop kapmasına ve enfeksiyon olmasına yol açabilir.

Duş esnasında bu bölgeyi sabun, duş jeli, krem vb. ürünlerle temizlemeye çalışmak da sakıncalıdır çünkü tahriş edebilir. Aynı zamanda kullanılan her malzemenin içeriği birbiri ile aynı olmadığından dolayı mevcut bölgede bakteriyel oluşumuna yol açabilir. Bunun yerine duru su kullanarak temizliği sağlamak daha sağlıklı olacaktır.

Önemsiz gibi görünse de iç çamaşırı seçimi de genital rahatsızlıkların oluşmasında etkilidir. Fazla dar ve naylon kumaştan yapılan çamaşırlar bölgenin zarar görmesine sebep olur. Regl düzensizliğine kadar etkileyebilen bu durum pek çok kişinin gözünden kaçar. Çok dar olmayan ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmek oluşabilecek rahatsızlıklardan korunmanın güvenli ve doğru bir yoludur.

vajinada yanma ve batma

vajinada yanma ve batma

Vajinada Tahrişe Bağlı Batma Hissi

Genital bölge vücudumuzun birçok noktasından daha hassastır. Bu sebeple çeşitli yollardan zarar görebilir. Kullanılan çamaşırlar ve kıyafetler, temizlik ürünleri, doğum kontrol yöntemleri ve pedler bölgenin tahriş olmasına neden olur. Çoğunlukla kızarıklık, şiddetli kaşınma, deride soyulma, vajinada batma hissi bazen de akıntı olarak kendisini gösteren bu rahatsızlığa kontakt dermotit veya irritasyon adı verilmektedir.

Bu tür bir rahatsızlık yaşandığında paniğe kapılmadan sorunu tespit etmek en doğru adımdır. Sorun tespit edildikten sonra bölgenin o madde ile temasını kesmek rahatsızlığın zaman içerisinde büyük ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Bölgeye kimyasal içerikli temizleyiciler uygulanmaması, pamuklu çamaşırlar seçilmesi, vajinal tampon ve prezervatif kullanımının azaltılması, uygun ped seçimi, havuz ve deniz sonrası duş alınması gibi önlemler bölgede oluşan tahrişin azalması için oldukça etkilidir. Bu önlemler düzenli devam ettiğinde tahriş oluşuma ihtimali de azalır.

Hemen hemen her kadının başına gelen ve gayet normal olan bu durum uzun vadeli devam ettiğinde farklı rahatsızlıklara da yol açabilir. Bu yüzden ilerlemeden önlem alınmalıdır. Basit çözümlerle önüne geçilebilen bu rahatsızlıkta alınan önlemler işe yaramazsa uygun bir doktora gidip gerekli ilaçları almak yararlı olacaktır.

Bakteriyel Vajinoz

Genital bölgede meydana gelen rahatsızlıklardan kimisinin tehlikeli kimisinin de zararsız olduğu belirtilmişti. Bakteriyel vajinoz, kadınlarda en sık görülen enfeksiyonlardan biri olmakla beraber tehlikeli rahatsızlıklar grubuna da girer.

Genital bölge, yararlı pek çok bakteriyi içinde bulunduran bir yerdir. Bu yararlı bakteriler bölgenin PH seviyesini belirli miktarda tutarak enfeksiyonlara karşı koruma alanı oluşturur. Mevut dengenin bozulması ve zararlı bakterilerin hızla çoğalması durumunda bölgede enfeksiyon ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa da bakteriyel vajinoz ismi verilir. Genelde 15-44 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir.

Bu rahatsızlığın en belirgin iki semptomu vardır: Yanma ve idrar sırasında acı hissetme. Sözü edilen iki belirtinin sürekli olarak yaşanması durumunda ortada bu çeşit bir rahatsızlığın olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda bu semptomlara zamanla ağrı, kaşıntı, beyaz veya gri akıntı ve koku eşlik eder. Gerekli tedavi uygulanmadığında cinsel yolla bulaşan hastalıkların riskini arttırır. Bu sebeple bakteriyel vajinoz şüphesi duyulduğunda doktorun verdiği antibiyotik ve kremlerle gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Mantar Enfeksiyonları

Oldukça yaygın olan vajinal mantar enfeksiyonların en bilindik ve sık rastlanan türü candida albicans’tır. Bir başka isimle kandidiyazis olarak da bilinir. Belirli bakteriyel ortamlardan ve kişisel hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklanan bu rahatsızlık hamile, düşük bağışıklığa sahip, doğum kontrol yöntemleri kullanan ve diyabet hastası kadınlarda daha sık görülür.

Yoğun bir kaşıntıyla kendini gösteren rahatsızlığın diğer belirtileri peynir kıvamında akıntı, koku, kızarıklık, şişkinlik, vulvada oluşan kırmızı döküntüler ve bazen idrar sırasında duyulan ağrıdır. Genital bölgenin temizliğine ve hijyenine dikkat edilmesi mantar oluşumunun önüne geçmede etkilidir. Mantar enfeksiyonu ortaya çıktığında doktorların verdiği antifungal ilaçlarla tedavi uygulanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda idrar yolu kanallarının kısa olması ve vajinal bölgenin yakın teması idrar yolu enfeksiyonlarının yaşanmasına neden olur. Oldukça sık görülen bir durum olan bu rahatsızlık, vajinadaki enfeksiyonlara sekonder yayılması ile meydana geldiği de olur.

Sık idrara çıkma ve idrar yapma isteği, vajinada yanma ve acı, kötü koku, ağrı, ateş ve terleme, idrar renginde bulanıklık, kanama gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonunun belirtisidir.

Fark edildiği noktada mutlaka bir doktora gidilmeli ve gerekli antibiyotikler alınmalıdır. Bol sıvı tüketmek idrar yolu enfeksiyonundan korunmak ve hastalığın tedavisi açısından etkilidir.

Trikomoniyazis

Cinsel yolla bulaşan parazit türünde bir hastalık olarak tanımlanan Trikomoniyazis, Trichomonas vaginalis etkenindedir. Prezervatif gibi korunma yöntemlerinin kullanılmadığı cinsel ilişkilerde hastalık taşıyan bireyden sağlıklı bireye geçme olasılığı yüksektir.

Belirtileri kaşıntı, kanama ve kızarıklık, idrar sırasında rahatsızlık hissetmek, beyaz, sarı veya yeşil renkte kötü kokulu akıntı olarak görünür ve hastalığı taşıyan kişilerde bu belirtiler görünmez. Doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bu hastalıkta metronidazol ve tinidazol türü ilaçlar kullanılır.

Bu hastalığın risk oluşturmaması için cinsel ilişki sırasında mümkün olduğunca korunmaya özen gösterilmelidir. Aynı zamanda tedavi sırasında 1-2 hafta ilişki yaşamamaya dikkat etmek iyileşme sürecinde olumlu etki yaratacaktır.

Gonore (Bel Soğukluğu)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir diğeri olan halk adıyla bel soğukluğu, toplumda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin genital bölgede oluşturduğu enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Vajinal sıvı veya meni yoluyla kişiye bulaşan bu hastalık genellikle 15- 24 yaş aralığında görülür. Kadınlarda göründüğü gibi erkeklerde de sık karşılaşılan bir durumdur.

Gonore rahatsızlığının tam olarak bir belirti gösterdiğini söylemek zordur. Alt kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı hissetme, ilişki sonrası kanama olması, kaşıntı ve akıntı gibi pek çok hastalıkla ortak semptomları gösterir. Bu belirtiler hastalık kapıldıktan 4-6 gün sonra ortaya çıkmaya başlar.

Bu enfeksiyon çeşidi sadece genital bölgede değil idrar kanalı, rahim ağzı ve rektumda da enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda hamilelik sırasında veya doğum sonrasında bebeklere de geçebilir, bu sebeple oldukça tehlikelidir.

Klamidya

Klamidya Trachomatis etkenli bakteriyel bir enfeksiyon olarak nitelendirilen bu rahatsızlık cinsel yolla bulaşan bir başka hastalıktır. Hemen hemen hiçbir ayırt edici belirti göstermediğinden dolayı sessiz enfeksiyon olarak da bilinir. Ortaya çıkmasındaki en büyük sebep korunmasız cinsel ilişkidir.

Vajinada yanma, akıntı, ağrılı ilişki, vajinal kanama ve idrar yollarında ağrı oluşması klamidya hastalığından şüphe edilebilecek genel belirtilerdir. Tanı konulabilmesi için rahim ağzından örnek alınması gerekir ve tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Bu çeşit bir hastalığın ortaya çıkma riskini azaltmak için ilişki sırasında korunmaya özen göstermek önemlidir.

vajinada yanma

vajinada yanma

Genital Herpes

Tıbbi olarak Herpes Simpleks HSV olarak bilinen bu virüs cinsel yolla bulaşan hastalıkların başka bir çeşididir. Korunmasız cinsel ilişki yoluyla kişilere aktarılır ve genital uçuk veya siğile sebep olur. Toplumda yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve 15- 49 yaş arasındaki bireylerin yaklaşık %15 lik bir bölümünde görülür.

Vücuda sessizce yerleşen bu virüsün belirtileri ilk başta fark edilmez. Bağışıklık sisteminin düştüğü bir dönemde vücutta lezyonlarla belirir. Bunun yanında içi sıvı dolu kabarcıklar, ağrı, kaşıntı, ateş, lenf bezlerinde şişme, ağrılı ilişkiler gibi durumlar yaşanabilir. Sıvı dolu kabarcıklar patladıktan sonra vücutta yaralara sebep olur. 2 veya 4 hafta arasında belirtiler kendiliğinden kaybolsa da bu rahatsızlık tekrar edebilir.

HSV genel olarak üç şekilde görülür:

HSV tip 1, ağız ve dudakta beliren uçuklarla kendisini gösterir. HSV tip 2 ise genital herpes olarak adlandırdığımız rahatsızlıktır. HSV tip 3 ise zona hastalığı olarak ortaya çıkar.

Genital Herpes hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir yöntem bulunmamakla beraber antiviral ilaçlarla rahatsızlığın şiddeti azaltılabilir.

Genital Siğiller

Genital siğiller, Human Papillama HPV türündeki virüsün bir çeşididir. Bu virüsün 200’den farklı çeşidi olduğu gibi yaklaşık 40 çeşidi de siğillere sebep olur. Toplumda %1 oranında görünen rahatsızlık 20- 30 yaş arasındaki insanlarda %7 oranında karşımıza çıkmaktadır.

HPV tip 6 ve tip 11 genelde siğillerin oluştuğu virüs çeşididir. Kadınların yarısından fazlası hayatlarında en az bir kere bu virüse yakalanır. Genellikle cinsel yolla bulaşan HPV, genital herpes gibi sessizce vücuda yerleşir ve bağışıklık sistemi çöktüğünde etkinleşir.

Doktorlar tarafından 30 yaşından sonra düzenli olarak HPV testi yapılması ve ilerlemeden bu hastalığın önleminin alınması önerilir.

Liken Skleroz

Toplumda yaygın olarak görünen bir rahatsızlık olan Liken Skleroz, genel tanımıyla bir cilt rahatsızlığıdır. Deride incelme ve yara oluşması gibi belirtilerle kendisini gösterir. Hemen herkeste ortaya çıkabileceği gibi kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Özellikle genital bölgede meydana gelen bu rahatsızlık vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Genital bölgede ortaya çıkmasına vulvar liken skleroz adı verilir. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalığın şiddetini azaltacak ve ilerlemesini engelleyecek çözümler bulunmaktadır.

Kaşıntı, vajinada yanma ve acı, tahriş, vajinada batma hissi gibi genel sorunların yanında cinsel ilişkide problemlere ve idral yolu rahatsızlığına yol açabilir.

Menopoz

Menopoz, kadınların ergenlik gibi hayatlarının belli bir döneminde karşılaştıkları hormonal bir durumdur. Hastalık ve rahatsızlıktan çok hayatın olağan bir dönemi olarak tanımlamak daha doğrudur. Yaşın ilerlemesi ve hormonların değişmesi ile zamanla yumurtalıklardaki östrojen miktarının azalması menopozu ortaya çıkarır.

Genellikle 45-55 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Adet dönemlerinin 40 yaşından önce sona ermesine ise erken menopoz adı verilir ve bu durum da oldukça yaygın görülür. Menopoza girildiğinde ise sinirlilik, aşırı sıcaklama, terleme, uykusuzluk, cinsel isteksizlik gibi belirtiler görülür.

 

 

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?