Kadınlarda idrar yapamama neden olur?

Kadınlarda idrar yapamama neden olur?

İdrar yapmak vücudunuzun en doğal işlevlerinden biri olduğundan, kadınlarda idrar yapamama hem günlük yaşantınızı etkiler hem de rahatsızlığa neden olabilir. İdrar yolları birçok kas ve organdan oluşan bir sistemdir. İdrarın böbreklerde süzülmesinden depolanarak vücuttan dışarı atılmasına kadar geçen süreçte birçok organ aktif rol oynamaktadır. İdrar yaptığınızda, beyin mesane kasını sıkmak için sinyal verirken, aynı anda sfinkter kaslarına gevşemeleri için de sinyal gönderir. Sfinkter kasları gevşediği sırası ise idrar üretra yoluyla mesaneden dışarı atılarak süreç tamamlanır. Ancak kadınlarda idrar yapamama söz konusu olduğunda ise bu süreç doğru şekilde işlemeyebilir. 

Kadınlarda idrar yapamama (üriner retansiyon) görülür mü?

İdrara çıkamama sorunu söz konusu olduğunda genellikle bu durumun erkeklerin başına geldiği düşünülebilir. Ancak nadir olsa da kadınlarda idrar yapmama sorunlarının görülmesi olasıdır ve bu durum üriner retansiyon olarak adlandırılır. Üriner retansiyon, vücudun mesaneyi tamamen boşaltamamasıdır. Kadınlarda idrar yapamama akut veya kronik üriner retansiyon olarak sınıflandırılabilir.

Akut üriner retansiyonu: Büyük bir ağrıya ve rahatsızlığa neden olan akut üriner retansiyon, çok önceden belirti vermediğinden aniden ortaya çıkan bir durumdur. Akut üriner retansiyonda hasta mesanesi dolu olsa bile hiç idrar yapamaz. Bu nedenle hastalarda idrar yapamama akut tipteyse acil tedavi gerekmektedir.

Kronik üriner retansiyonu: Uzun süreli devam eden tıbbi bir durum olabilir. Kronik üriner retansiyonu olan kadınlar idrar yapabilirler, ancak idrarın tamamını mesanelerinden boşaltamazlar. Bu nedenle çoğu zaman üriner retansiyonun varlığı üriner inkontinans ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer sorunlar ortaya çıkana kadar anlaşılmaz.

İdrar yapamama ( idrar tutukluğu ) nedir?

Kadınlarda idrar yapamama halk arasında idrar tutukluğu olarak da bilinmektedir. İdrara çıkma sorunları, idrara çıkmayı başlatmada ve mesanenin boşaltılmasında zorluğun yanı sıra idrar kaçırmayı da içerebilir. Kadınlarda idrar tutukluğu sorunlarına üriner retansiyon haricinde mesane sarkması, idrar yolu enfeksiyonları, menopoz ve hamileliğin etkileri gibi çeşitli durumlar neden olabilir.

İdrar yapma zorluğu belirtileri

Kadınlarda idrar yapamama belirtileri, üriner retansiyonun tipine göre değişebilmektedir. Akut üriner retansiyon semptomları acil tıbbi müdahale gerektirir ve şu şekildedir;

 • İdrar yapamama
 • Ağrılı ve acil idrara çıkma ihtiyacı
 • Alt karın bölgesinde şiddetli ağrı veya rahatsızlık
 • Alt karın şişkinliği

İdrar yapamama sorunu olan hastalar için üriner retansiyon kronik tipteyse belirtiler şu şekildedir;

 • Günde sekiz veya daha fazla kez idrara çıkma
 • İdrar akışını başlatırken zorlanmak
 • İdrar akışının zayıf ya da kesintili olması
 • İdrar yapmayı bitirdikten sonra tekrar idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
 • Alt karın ve idrar yollarında rahatsızlık
 • Mesaneyi tamamen boşaltmada zorluk
 • İdrar kaçırma dürtüsü
 • Mesane dolduğunda hissedememe
 • İdrarı mesaneden dışarı atmak için zorlanmak
 • Gece idrar çıkmak için iki kereden fazla uyanma (noktüri)

Kadınlarda idrar tutamama söz konusu olduğunda ortaya çıkan semptomlar kimi zaman yeterince endişe verici olmayabilir. Bununla birlikte, belirtilerin geçiştirilmesi bu kişilerin erken bir sürede tedavi almasını engelleyerek bazı komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar arasında en sık görülenler ise idrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya akut idrar retansiyonudur.

İdrar yaparken yanma neden olur?

Kadınlarda idrar yapamama sorunu beraberinde idrar yaparken ağrı ya da yanma hissine neden olabilir. Dizüri olarak da adlandırılan idrar yaparken yanma, birden çok nedeni olabilen sık görülen bir semptomdur. Kadınlarda idrar yaparken yanma olmasının nedenleri şu şekildedir;

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE): İdrar yolu enfeksiyonu, mesanede başlayan bir enfeksiyondur (bu nedenle yaygın olarak “mesane enfeksiyonu” olarak da bilinir). İdrar yaparken yanma, genellikle idrar yolu enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biridir ve hızlı bir tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu gösterir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE): Klamidya, bel soğukluğu ve trikomonas dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, idrar yaparken yanmanın yanı sıra vajinal akıntıya neden olabilir. Bu belirtiyi yaşıyorsanız ve korunmasız cinsel ilişki, yeni bir partnerle veya birden fazla partnerle cinsel ilişki dahil olmak üzere CYBE için risk faktörleriniz varsa, değerlendirilmeniz önemlidir.

Mesanede veya üretrada iltihap: Enfeksiyon söz konusu olmadığında bile idrara çıkarken yanma olması mümkündür. Enfeksiyondan bahsedilmeyen durumlarda idrara çıkarken yanmaya mesane ya da üretradaki iltihaplanma neden olmaktadır. İdrar yaparken yanma tedavisi için öncelikle bu iltihaplanmaların giderilmesi gerekmektedir. Genellikle iltihap vücuttan atıldıktan sonra idrar yaparken yanma hissi de kendiliğinden geçmektedir. 

Vajinal enfeksiyon: Vajinanın açıklığı üretraya yakın olduğu için vajinal enfeksiyonu olan hastalarda idrar yaparken yanma olabilir. Dizüriye neden olan yaygın vajinal enfeksiyonlar arasında maya enfeksiyonları, bakteriyel vajinoz ve trikomonas bulunur.

Teşhis nasıl konulur? Tanı yöntemleri nelerdir?

Kadınlarda idrar yapamama tedavisi için öncelikle teşhis koyulması gerekmektedir. Bunun için kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz fizik muayene yapacak, belirtiler ve kullanılan ilaçlar hakkında soru soracaktır. Sonrasında ise doğru tanı için bazı testler istenebilir. Kadınlarda idrar yapamama teşhisi için istenebilecek testlerden bazıları şunlardır;

İdrar Testi: Hastadan alınan idrar örneği, üriner retansiyonun nedeni veya sonucu olabilecek enfeksiyon belirtileri için incelenecektir.

Mesane Taraması: Mesane taraması, mesanenizde ne kadar idrar olduğunu belirleyebilen ultrason cihazı kullanır. İdrar yapmanız istenecek ve ardından doktorunuz veya hemşireniz idrara çıktıktan sonraki kalıntıyı belirlemek için mesane taramasını kullanacaktır. Kalıntı kelimesi, idrar yaptıktan sonra mesanede kalan idrar miktarını ifade eder. Genel olarak 100 mililitre veya daha fazla kalıntı varsa, kronik idrar retansiyonu olduğu kabul edilir.

Sistoskopi: Doktorunuz mesanenizin ve üretranızın içini görmek için bir sistoskopi isteyebilir. Sistoskop adı verilen ve ucunda mercek ya da kamera bulunan bu alet herhangi bir anormallik için üretra ve mesaneyi incelemeye yardımcı olur.

Röntgen ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması: Röntgen, idrar yolunun daraldığı veya tıkandığı noktayı gösterebilir veya mesanenin normal pozisyonunun dışında olduğunu anlamaya yardımcı olabilir. BT taraması olabilir iç organların daha iyi bir görünümünü oluşturmak için çoklu röntgen görüntüleri kullanarak taşların veya diğer engellerin bulunmasına yardımcı olabilir.

Ürodinamik Testler: Ürodinamik testler, mesanenin sürekli ve tamamen boşalma yeteneğini ölçmek için farklı teknikler kullanır. Basınç akışı çalışmasında, özel bir kateterin bir akışı başlatmak için gereken basıncı ölçebilmesi için mesanenizi boşaltmanız istenecektir. Bu basınç akışı çalışması sistoselden kaynaklanan mesane çıkışı tıkanıklığını belirlemeye yardımcı olur.

Kadınlarda idrar yapamama probleminin sinir hasarıyla ilgili olduğu düşünülürse elektromiyografi kullanılabilir. Bu test, üretra ve rektumun yakınındaki deriye yerleştirilen sensörleri kullanarak üretral sfinkterdeki kas aktivitesini ölçer. Kas aktivitesi bir makineye kaydedilir. 

İdrar yapamama sorununun teşhis edilmesinin ardından kadın hastalar için genellikle kateterizasyon tedavisi uygulanır. Kateterizasyon, idrarı boşaltmak için mesaneye bir tüp (kateter) yerleştirilmesi anlamına gelir. Bu tedavi hastada rahatlama sağlar ve kateterin birkaç gün yerinde kalması gerekebilir.

 

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?