Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri Nedir?

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri Nedir?

Kadın Hastalıkları

Kadınların yaşamlarının her aşamasında farklı sağlık ihtiyaçları vardır ve çoğu kişi “kadın doğum hastalıkları nelerdir?” sorusunun cevabını aramaktadır. Özellikle bazı kadın hastalıkları söz konusu olduğunda ekstra özen göstermek, sonraki dönemlerde başka sorunlar yaşamanızı da engelleyecektir. Kadın hastalıkları sadece gebelikte ya da yaşlılıkta ortaya çıkmaz. Hayatın belirli döneminde her kadın aşağıda yer alan kadın hastalıklarına karşı risk altında olabilir. Ancak “kadın hastalıkları nelerdir?” sorusuna dair yeterli bilginiz olduğunda belirtileri en erken aşamada bile fark edebilirsiniz. 

İnfertilite

Çoğu çift, çocuk yapmaya karar verdikten sonraki bir yıl içinde bekledikleri iyi haberi alır. Ancak 1 yıl boyunca korunması cinsel ilişkiye rağmen gebelik ortaya çıkmazsa bu durumda infertiliteden söz edilebilir. Doğurganlık yaşla birlikte azalırken, kadınların 35 yaşından, erkeklerin ise 40 yaşından daha büyük olduğu durumlarda çocuk yapma zorluğu çekmesi daha olasıdır. Erkekler ve kadınlar için kısırlığa neden olabilecek diğer faktörler arasında sigara ve aşırı alkol kullanımı sayılabilir.

Endometriozis

Rahminizi kaplayan zara endometrium denir ve bazen endo olarak adlandırılan endometriozis, endometriyal hücrelerin normalde olmayacakları yerlerde büyümesine neden olan bir durumdur. Endometriozis en sık yumurtalıklar ( çikolata kisti) ve fallop tüpleri, rahmin dış yüzeyi ve rahim arkasındaki boşluk gibi bölgeleri etkiler. Endometriozis eğer yumurtalıklarda oluşursa buna çikolata kisti denir. Endometriyal hücreler, mesane veya bağırsaklar gibi yakındaki pelvik organlarda da büyüyebilir ve normalde olduğu gibi davranmaya devam ederek, adet döngüsüyle beraber vücudu terk eder. Ancak bu dokuların vücudunuzu terk etmelerinin bir yolu olmadığında kadın hastalıkları belirtileri arasında yer alan şişlik, ağrı ve başka semptomlara neden olabilirler.

Dismenore (Ağrılı Adet)

Dismenore ya da ağrılı adet, kadın hastalıkları nelerdir merak edenlerin en sık yaşadığı durumlardan biridir. Dismenore şiddetli ve sık krampların eşlik ettiği ağrılı menstrüel döngülere verilen isimdir. Dismenore ilk adet döngüsü ile başlayarak yaşamınız boyunca devam edebilir. Kimi zaman ise dismenore, miyomlar veya endometriozis nedeniyle hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Rahim anormal şekilde kasıldığında genellikle ağrılı adet meydana gelir. 

HPV Enfeksiyonu

HPV enfeksiyonu, ciltten cilde yakın temas yoluyla yayılan bir virüstür. Vakaların çoğu cinsel yolla bulaşırken, cinsel ilişkiye girmemiş kişiler de enfekte olabilir. HPV virüsünün 150’den fazla türü vardır. Bazı tipler genital siğillere neden olurken, HPV ile ilişkili kansere neden olan, yüksek riskli 12 tip vardır. Hem erkek hem de kadın olmak üzere insanların yaklaşık %80’i hayatlarının bir noktasında HPV enfeksiyonuna yakalanacaktır. HPV’li çoğu insan özellikle genç yaşta, enfekte olduklarını bilmez ve asla semptom geliştirmez. Vücut genellikle herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan önce virüsü temizler. 

Miyom

Miyomlar çoğu durumda, kanserli olmayan büyümelerdir ve kolayca çıkarılabilirler. Fibroid olarak da adlandırılan miyomların boyutu bezelye büyüklüğünden greyfurt büyüklüğüne kadar değişebilir. Bazı durumlarda daha da büyüyebilir ve karın şişmesine neden olabilirler. Bir miyomun büyümesi östrojen hormonunun üretimine bağlı olduğundan miyomlar en sık üreme döneminde ortaya çıkar. 

Premenstürel Sendrom (PMS)

Premenstrüel sendrom, hastanın adet döngüsünün doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum kadın hastalıkları nelerdir sorusu söz konusu olduğunda çok yaygındır ve adet gören kadınların %75’ini etkileyebilir. Araştırmalara göre PMS’nin normal adet döngüsü ile ilgili hormonal dalgalanmalar nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Beyindeki kimyasal dengesizlikler ve depresyon da premenstrüel sendrom gelişimine katkıda bulunabilir. PMS, odaklanmada zorluk, kabızlık, ishal, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, kilo almak ve baş ağrısı da dahil olmak üzere aslında sadece kadın hastalıkları belirtileri olarak değil, her hastalıkta ortaya çıkabilecek çeşitli semptomlara neden olabilir.

Yumurtalık (Over) Kistleri

Çoğu kişinin “kadın hastalıkları nelerdir?” sorusunu sormasının nedenlerinden biri de sık görülen yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kistleri, çoğu zaman yumurtalıkların içinde gelişse de bazı durumlarda yumurtalıkların üstünde de ortaya çıkabilen sıvı dolu kesecik görünümündedir. Yumurtalık kistlerinin çoğu kanserli değildir, ancak nadir durumlarda bir kist kanserli hale gelebilir. 

Kadınlarda Tehlikeli Hastalık Belirtileri

Çoğu zaman farklı belirtiler gösteren jinekolojik sorunlar söz konusu olduğunda özellikle dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çoğu kişi “kadın hastalıkları nelerdir?” sorusunun cevabını ararken aslında belirtiler sonucunda hangi hastalıktan muzdarip olduğunu da merak etmektedir. Yukarıda “kadın hastalıkları nelerdir?” sorusuna yanıt olabilecek en sık görülen jinekolojik sorunları detaylıca inceledik. Yazımızın bu bölümünde ise “kadın hastalıkları nelerdir?” bilen kişilerin tehlikeli kadın hastalıkları belirtilerini öğrenmelerini sağlayacağız.

Ağrılı adet görme

Çoğu kadın, adet dönemleriyle ilişkili ağrı ve kramplara aşinadır. Bununla birlikte, ağrılı adet görme söz konusu olduğunda bu durumun şiddeti bireysel olarak büyük ölçüde değişebilir. Bazı kadınlar kolayca idare edilebilen hafif bir ağrı yaşarken, bazıları ise her ay adet döngüsü sırasında günlük aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetli ağrı yaşayabilir. Tehlikeli kadın hastalıkları nelerdir sorusunda bu belirti durumu hafife almadan bir uzmana görünmeniz gerektiğinin işaretidir. Ağrılı adet görme çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Belirtilerin ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak doktorunuz ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Cinsel ilişki sonrası kanama

Tehlikeli kadın hastalıkları belirtileri söz konusu olduğunda cinsel ilişki sonrasında kanamanın asla hafife alınmaması gereken bir durum olduğu bilinmelidir. İlk kez cinsel ilişki yaşadıysanız veya son cinsel deneyiminizden bu yana uzun bir süre geçmişse, cinsel ilişkiden sonra kanama olması normaldir. Ancak durum böyle değilse, cinsel ilişki sonrası kanama vajinal travma, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi, servikal polip ve rahim ağzı kanserinden kaynaklanabilir. 

Adet düzensizliği ve ara kanama

Normal bir adet dönemi genellikle 28 günde bir meydana gelir ve üç ile yedi gün arasında sürer. Ancak her kadının adet döngüsü farklı olduğundan adetinizin düzenli olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, aylık olarak takip etmektir. Adet düzensizliği sık görülen bir şikayettir ve genellikle endişe nedeni değildir. 21 günden daha kısa veya 40 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsünün görülmesi normal değildir. Ayrıca ara kanamaların olması da normal değildir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Ara kanama adet günleri dışında kanama olması anlamına gelir ve genellikle altta yatan bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkar.

Karın şişliği ve ağrı

Çoğu kadın hayatının belirli bir döneminde karın şişliği ve bu duruma eşlik eden şiddetli ağrı durumu yaşayabilir. Kasın hastalıkları nelerdir merak eden kadınların bir kısmı bu belirti nedeniyle endişeye kapılmaktadır. Genellikle kendiliğinden geçen karın şişliği ve ağrı uzun süreyle devam ediyorsa tehlikeli olabilir. Tek başına görülmesinin yanı sıra diğer belirtiler de duruma eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Kasık ağrısı

Kasık bölgesinde şiddetli ağrı fıtık, kistler, genişlemiş lenf düğümleri, idrar yolu enfeksiyonları, pelvisinizdeki eklem iltihabı ve kasık bölgenizdeki herhangi bir kas, bağ ya da tendonda hasar dahil olmak üzere birçok nedenle ortaya çıkabilir. Kadın hastalıkları belirtileri arasında en sık görülen semptomlardan olan kasık ağrısına neyin sebep olduğunu anlamak için doktorunuzdan yardım almanızı öneririz.

İdrar kaçırma

Kadın hastalıkları nelerdir diye merak eden çoğu kişi hayatının belirli bir döneminde idrar kaçırma sorunu yaşamış olabilir. Üriner inkontinans, beklenmeyen idrar sızıntısı ile sonuçlanan mesane kontrolünün olmamasıdır. Kadınlarda zor doğumlar, genital organlarda ve idrar kesesinde sarkma, gebelik ve menopoz gibi potansiyel faktörlerin rol oynamasıyla sıklıkla karşımıza çıkabilir. Ayrıca idrar yolları iltihabı, diyabet, multipl skleroz veya felç gibi diğer durumlarda da idrar kaçırma sorunu görülebilir. Özellikle zor doğum, rahim sarkması, idrar kesesi sarkması gibi durumlarda stress veya aksırma öksürme gibi durumlarda idrar kaçırması şikayetleri olduğunda kadın doğum doktoruna gitmenizi öneririz. 

Menopoz sonrası kanama

Kadınların menopoz sonrası kanamanın asla normal olmadığını ve endometriyal kanserin erken bir belirtisi olabileceğini bilmeleri gerekir. Herhangi bir kanama, hatta lekelenme akla tehlikeli kadın hastalıkları nelerdir sorusunu getirerek en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerektiğini göstermektedir. Menopoza geçiş süreci olarak kabul edilen perimenopoz aşamasında düzensiz adet kanamaları yaşayabilirsiniz. Ancak menopoza girdikten sonra tüm vajinal kanamalar durmalıdır. Menopoz dönemlerindeki ve sonrası dönemlerdeki düzensiz kanamalarda mutlaka doktorunuzdan yardım almanızı öneririz.

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?