Hamilelikte Yenmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte yenmemesi gerekenler, birçok gebe kadının merak ettiği noktalardan birisidir. Gebelik fizyolojik olarak pek çok değişim ve gelişimi bir arada bulunduran bir süreç olduğu için tüketilen yiyeceklerin hem anne hem de bebek sağlığına zararlı olmamasına, bebeğin gelişimini aksatmamasına dikkat edilmelidir.

Gebelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi

Cıva oranı yüksek besinler: Gebelik süresinde balık ve deniz ürünleri tüketmek içerisinde omega- 3 bulunmasından dolayı sağlıklıdır. Bu besinler bebeğin gelişimine destek olur. Yalnızca bazı deniz ürünlerinin içerisinde vücudun ihtiyacı olandan daha yüksek oranda cıva bulunur. Bu besinleri tüketmek bir süre sonra anne adaylarının sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bigeye ton balığı, kral uskumru, Atlantik kılıçbalığı, köpekbalığı, kılıçbalığı cıva oranı yüksek deniz ürünleridir. Bunun yanında hamsi, somon, sardalya, karides ve alabalık cıva açısından çok yüksek ürünler olmadığından dolayı gebelik döneminde tüketilebilir.

Az pişmiş, çiğ ve kontamine deniz ürünleri: Su ürünlerinde zararlı bakteri ve virüsler birikmesi oldukça normaldir. Bu yüzden az pişmiş, çiğ ve kontamine yani üzerindeki bakterilerin yok olmadığı deniz ürünlerini tüketmemek gerekir. Çiğ balık ve kabuklu deniz hayvanları bu ürünlere örnek verilebilir. Sushi ve kabuklu istiridye bunlardan bazılarıdır. Deniz ürünlerini güzelce pişirmeye özen göstermelisiniz.

Az pişmiş et, kümes hayvanları ve yumurta: Gebelikte mide diğer insanlara oranla daha hassastır. Bu sebeple gıda zehirlenmesi riski artar. Gıda zehirlenmesi nadir de olsa bebeği de etkileyebilir ve bu yüzden bakteri tutabilen gıdaların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Kümes hayvanları, kırmızı et ve yumurta bunlara örnek verilebilir. Çiğ yumurta, et ve tavuk gibi gıdaları tamamen pişirdiğinizden emin olun. Özellikle çiğ yumurta ve tavuk bakteri barındırmaya çok müsait gıdalardır.

Pastörize edilmemiş gıdalar: Süt, peynir ve meyve suyu gibi paketli ürünlerin pastörize edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş yumuşak peynir sağlığınızı etkileyebilir.

Aşırı kafein, bitki çayı ve alkol tüketimi: Kafeinin bebek üzerindeki etkileri net olarak belli olmadığından dolayı doktorlar günde 200 ml’yi geçmemeyi önerirler. Bitki çaylarının da olumlu veya olumsuz etkileri olabilir bu sebeple gebelik döneminde hangi bitki çaylarının içilmesi gerektiğine doktorunuza danışarak karar vermeniz doğru olacaktır. Alkol almak ise hamilelik döneminde kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur. Bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileyen alkol alımı aynı zamanda düşük ve ölü doğum riskini de arttırır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik döneminde tüketilen besinlere dikkat edilmesi uygun ve sağlıklı kilo alımına, bebeğin gelişimini destekleyecek vitaminlerin vücutta bulunmasına yardımcı olur. Bu sebeple gebelik sürecinde beslenmenin ne şekilde ilerlemesi gerektiği, hangi besinlerden ne kadar tüketilmesi gerektiği iyi bilinmelidir.

Gebelik döneminde günlük alınan kalori miktarından 300 kalori daha fazla alınmalıdır. Bu kaloriler tatlı ve yağlar minimumda tutularak sebze, tahıl, proteinden oluşmalıdır. Aynı zamanda gebelik döneminde bu şekilde beslenmek mide bulantısı gibi olağan semptomların en aza indirilmesini sağlar. 

Sıvı alımı da yine aynı derecede önemlidir. Sağlıklı meyve suları ve çorbaların yanında bol su tüketimi gebelik döneminde atlanmaması gereken bir konudur. Kafein ve tatlandırıcı alımı için doktorunuzla görüşmeniz önerilir ve her türlü alkolden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Temelleri

Sağlıklı bir diyet hem bebeğiniz hem de kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bu diyetin temellerinde her zaman besin değeri yüksek, sağlıklı ve bebeğin gelişimine katkıda bulunacak gıdalar yer almalıdır. Çünkü annenin tükettiği yiyecekler bebeğin ana besin kaynağıdır.

Tahıl alımı vücudun enerji kaynağı olduğu için önemlidir. Birçok tam tahıllı ürün lif ve demir yönünden zengin olduğu gibi folik asit açısından da vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı karşılar. Meyve ve sebzeler ise gebeliğin en kritik besinleridir. Meyvelerde ve sebzelerde vitamin ve mineral açısından çeşitlilik bulunduğu gibi diğer besinleri sindirmeye yardımcı lifler de yer alır. Bunların yanında süt ürünleri, et, balık ve kümes hayvanların tüketimi de barındırdığı vitaminler sebebiyle bebeğinizin ve sizin sağlığınız için gereklidir.

Gebelikte Bebek Gelişimini Etkileyen Faktörler

Gebelik süresi boyunca bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi istenir. Bunun için gerekli adımlara dikkat edilse dahi bazı durumlarda bebeğin gelişimini etkileyen faktörler ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler bebeğe ait, anneye ait, plasentaya ait ve teratojenik etkenler olmak üzere alt başlıklara ayrılır.

Bebeğe ait faktörler: Irk, cinsiyet, genetik özellikler, kromozom anomalileri, fetal enfeksiyonlar, doğumsal anomaliler, çoğul gebelik.

Anneye ait faktörler: Enfeksiyonlar, yüksek ateş, boy, yaş, azalan besin alımı, doğun öncesi düşük veya yüksek kilo, ilaç bağımlılığı, sigara ve alkol, kronik hastalıklar, sık doğum ve rahim bozuklukları.

Plasentaya ait faktörler: Enfeksiyon, plasentaya ait iletim bozukluğu, plasenta tümörleri ve plasentanın ayrılması, ikizden ikize kan geçişi, çevresel nedenler, radyasyon.

Teratojenik faktörler: Gebelikte yapılan aşılar, enfeksiyonlar, geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve maddeler, hayvanlardan gelen etkenler, çevre faktörleri.

Doğum Öncesi Vitaminleri Nelerdir?

Gebelik süresi boyunca doğum öncesinde belli vitaminlerin alınması gerekir. Bu vitaminler bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlamasına ve doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcıdır. Doğum öncesinde kullanılan bu vitaminlere prenatal vitamin adı verilir. Prenatal vitaminler alınırken şunlara dikkat edilmelidir:

400 mikrogram folik asit, 400 IU D vitamini, 200 miligram ile 300 miligram arasında kalsiyum, 700 mg C vitamini, 3 mg tiamin, 6 mcg B12 vitamini doğum öncesinde alınması gereken vitaminlerin birkaçıdır.

Folik asit, kalsiyum ve demir alımı da hamilelikte oldukça önemlidir. Hamile kalmanın bir olasılık dahilinde olduğu durumlarda folik asit alımı gerekebilir. Bu vitamin bebeğin omurilik gelişimine destek olur. Yiyeceklerden folik asit alımı gerçekleştirilebilse bile ek olarak takviye almak da önerilir. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fasulye ve turunçgillerde folik asit bulunmaktadır.

Bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum alınması gerekir. Kalsiyum alımı süt ürünlerinden gerçekleştirilebildiği gibi doktorun önerisiyle takviye de yapılabilir.

İyot alımı da yine doğum öncesi vitaminlerde önemli bir yer tutar. Sağlıklı bir troid fonksiyon için gereklidir. Gebelik döneminde yeterli iyot alınmaması şunlara sebep olabilir: Düşük, ölü doğum, kısa fiziksel büyüme, ciddi zihinsel engel, sağırlık ve demir eksikliği.

 

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası

  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Hamilelikte Sırt Ağrısı

  Gebelikte Sırt Ağrısı Hamilelikte sırt ağrısı hemen hemen tüm kadınlarda görülmektedir. Bu dönem vücut için olağanüstü bir süreçtir. Fizyolojik olara..

  Devamı >
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?