Gebelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılmalıdır?

Gebelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılmalıdır?

Gebelikte şeker yüklemesi ve neden yapıldığı tüm annelerin ve anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Hamilelik sırasında kişilerin vücutlarında hormonal değişimler olur ve bu değişimler gizli kalmış hastalıkların gün yüzüne çıkmasına sebep olabilir. Genellikle gebeliğin 24. haftasında kendisini gösteren gestasyonel diyabet, farklı tür bir şeker hastalığıdır. Bu hastalığın daha önce mi yoksa hamilelik sırasında mı ortaya çıktığını tespit etmek adına OGTT testi uygulanır.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

Hamilelikte diyabet hastalığı bulunmayan kişilerin hamilelik dönemindeki glikoz oranlarında normalin dışında bozulmalar görülebilir. Böyle bir durum yaşandığında uygun testler yapılır ve sonucunda gestasyonel diyabet veya hamilelik diyabeti teşhisi konur.

Bu durumun önceden tespit edilebilmesi adına 24 veya 28. haftalar içerisinde OGTT yani 50 gr. Glikoz Tarama Testi uygulanır. Bu testin uygulanması ise hamile bireyin aç veya tok karnına 50 gr glikoz içeren bir suyu içmesi şeklinde gerçekleşir. Su içildikten bir saat sonra anne adayının kadındaki glikoz miktarı incelenir ve gestasyonel diyabetin olup olmadığı belirlenir.

Eğer anne adayının kan şekeri 140 mg/dL üzerinde ise 3 saatlik 100 gr OGTT işlemi yapılması gerekir. Bu üç saatlik testin sonucunda annenin kanında gestasyonel diyabet olduğu net bir şekilde tespit edilebilir.

OGTT sonrasında fiziksel aktivitelerin yoğunlaştırılmasından ve yiyecek yüklemelerinden kaçınılmalıdır. Testlerin doğru sonuçlar verebilmesi adına kişilerin vücutlarındaki glikoz oranlarını değiştirecek davranışlardan uzak durması önerilir.

şeker yüklemesi

şeker yüklemesi

Gebelik Şekerinin Anne Adayı ve Bebek Açısından Riskleri Nelerdir?

Diyabetin hamilelik sırasında ortaya çıkması veya hamilelikten önce var olması risk oluşturur. Bunun yanında hamilelik döneminde oluşan diyabetler daha az risk barındıran hastalıklardır. Bu durumun OGTT ile tespit edilmesi düşük doğum, yüksek tansiyon, erken doğum ve zehirlenme gibi olasılıkların azalmasına yardımcı olur.

Diyabetin hamilelik öncesinde ortaya çıkması ise bebekte normal dışı durumların gelişmesine sebep olabilir. Erken gebelik döneminde özellikle kontrolsüz diyabet ve yüksek kan şekeri varlığında bebeklerde doğuştan kalp, iskelet ve üriner sistem dahil pek çok organda malformasyon ya da sakatlık olarak adlandırabileceğimiz problemler ortaya çıkabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde şeker hastalığı olmayıp gebeliğin ilerleyen dönemlerinde şeker hastalığının ortaya çıkıtğt gestasyonel veya diğer adıyla gebelik şekeri durumlarında bebeklerin aşırı kilolu olarak doğması yani makrozomik gelişme göstermesi, yine annede hipertansiyon gibi gebeliği komplike eden durumların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Oluşabilecek tüm riskleri azaltmak veya ortadan kaldırmak amacıyla düzenli olarak anne adaylarının glikoz seviyesini takip etmek önemlidir. Diyabet hastalığı bulunan hamilelerin ise glikoz oranlarını olabildiğince düzgün bir seviyede tutması ortaya çıkabilecek riskleri azaltır.

Şeker Hastalığı Görünen Anne Adayında Bebekte Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Anne adaylarında hamilelikte veya öncesinde ortaya çıkan diyabetin doğum sonrasında bebekte bazı etkiler bıraktığı görülebilir. Bu etkiler her zaman gerçekleşmese bile risk barındırır.

Hamilelik esnasında bebeğin akciğerinin yeterince gelişmemesi, bebeğin normalden iri veya küçük olması, hipokalsemi görülmesi, kalp hastalıkları, böbrek anomalileri, sindirim sisteminde oluşacak anomaliler gibi durumlar doğum sonrasında bebekte görülebilecek risklerdendir.

Gebelik Şekeri Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetin hamilelik sırasında oluşması durumunda hastalara direkt ağız yoluyla ilaç tedavisi uygulanmaz. Bunun yerine egzersizler, diyet programları ve insulin uygulaması ile tedavi edilir.

Hamilelik diyabeti tespit edildikten hemen sonra uzman doktor ve diyetisyenin ortak hazırladığı bir beslenme programı verilir. Bu programda beyaz un dahil glikoz oranını yükseltecek gıdalara yer verilmez. Bununla beraber uygun egzersizler düzenli olarak yapılarak kan şekerinin dengede tutulması sağlanır. Yürüyüş ve yüzme sporları gibi aktiviteler içeren egzersizlere ve hazırlanan beslenme programına düzenli olarak doğru bir şekilde uyum sağlanırsa anne adaylarında iyileşme görülür. Diyet ve egzersiz programlarının olumlu yanıt vermediği kadınlarda ise insülin tedavisi uygulanır.

gebelikte şeker yüklemesi

gebelikte şeker yüklemesi

Şeker Yüklemesi Bebek İçin Zararlı Mı?

Kandaki glikoz miktarının bozulmuş olması hamilelikte ve doğumda bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple zamanında yapılan OGTT testi ile hamilelik diyabetinin varlığı netleştirilmelidir. Testler sırasında gebelere içirilen 50 gram glukoz 200 kalori, 75 gram 300 kalori, 100 gram ise 400 kalori içerir. Bu kalori miktarları günlük yaşamda herhangi bir yemek öğününde aldığımız kalori miktarlarının altındadır. Ayrıca 40 gram gelen bir baklava ile yaklaşık 175 kalori, iki dilim baklava ile ise 350 kalori alındığı gerçeği de göz önüne alınacak olursa hastaların bu testin zararsız olduğu daha kolay anlaşılacaktır. Sonuçta tıbben şeker yüklemesi testlerinin anne ve bebek için herhangi bir zararı yoktur diyebiliriz.

Hamilelikte Kaçıncı Ayda Şeker Yüklemesi Yapılır?

Anne adaylarında gestasyonel diyabetin varlığını belirlemek amacıyla yapılan şeker yüklemeleri, hamileliğin 24 ila 28. haftaları arasında yapılır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapmak Şart Mı?

Hamilelik öncesinde veya hamilelik esnasında oluşan diyabet anne ve bebek açısından riskli durumlar oluşturduğu söylenmişti. Tespit edilmemesi durumunda kişilerin sağlığını büyük oranda tehlikeye atacak olan bu rahatsızlığı en doğru zamanda teşhis etmek ve tedaviye başlamak önemlidir. Bu sebeple anne ve bebeğin sağlığını korumak, kandaki glikoz miktarını kontrol altına almak ve güvenli bir doğum yapabilmek adına şeker yüklemesi mutlaka yapılmalıdır.

 

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?