Düşük Neden Olur? Düşük Nasıl Hissedilir?

Düşük Neden Olur? Düşük Nasıl Hissedilir?

Düşük Nedir?

Düşük belirtileri, kadınların hamilelik döneminde bu durumun erkenden tespit edilmesi adına kesinlikle bilmesi gereken semptomlardır. Pek çok anne adayının hamileliğinde yaşadığı bu üzücü olay gebeliğin erken sonlandırılması olarak adlandırılır. Normal düşük, bir defa yaşanmaktadır ve sonrasında belirli testler yapılarak çiftlerin tekrar çocuk sahibi olup olamayacakları anlaşılır.  Ortalama her on kadından bir veya ikisinde görülen bu durum daha sonraki hamileliklerde dikkatli olmayı ve gerekli kontrolleri aksatmamayı daha önemli hale getirir.

Düşükler birden çok çeşitte görülebilir. Bu çeşitler fizyolojik etkenler ve çevresel faktörler gibi sebeplere bağlı olarak gelişir.

Tehdit Düzeyinde Düşük: Gebeliğin yirminci haftasına kadar anne adaylarında görülen kanamalar akla düşük tehlikesinin olabileceği ihtimalini getirir. Bu noktada mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor muayenesi doğrultusunda bazı hareketlere sınırlamalar getirilebilir, cinsel ilişkiyi yasaklayabilir ve progesteron tedavisi uygulayabilir.

Kaçınılmaz Düşük: Rahim ağzının açıldığı durumlarda kaçınılmaz düşük yaşanabilir. 

Tehdit Düzeyinde ve Yarım Düşük: Bu türde gebelik tam olarak vücuttan atılamaz. Yarı kısmı rahim içerisinde yarım kısmı da dışarıda kalır. Böyle bir durumun yaşanması anne adayının yoğun kanama ve ağrıyla karşılaşmasına sebep olur.

Anne Karnında Ölüm: Bu durumda gerçek anlamda bir düşüğün varlığından bahsedilemez. Herhangi bir kanamadan gerçekleşen bu durum embriyo veya fetüsün ölmesidir.

Düşük Nasıl Hissedilir?

Kasılma ve kanamalar bu durumun en belirgin faktörleridir fakat farklı düşük türlerinden dolayı anne adayları, bazı zamanlarda düşüğü anlayamaz. Bu yüzden belirli bulgulardan birine veya birkaçına rastlanıldığı zaman kesinlikle doktora görünmelidir. Doktor muayenesinde fetüsün kalp atışları takip edilir, pelvik muayene ile rahim ağzı açıklığı kontrol edilir, kan tahlilleri ile plasentanın yerinde olup olmadığına bakılır ve doku testleri yaparak düşükten kaynaklı parçanın gelip gelmemesi incelenir.

Gebelikte Düşük Belirtileri Nelerdir?

Bu durum çoğunlukla hamileliğin 12. haftasında ortaya çıkmaktadır. Belirti ve semptomlar şu şekilde sıralanabilir: vajinal lekelenme veya kanama, karın ve bel bölgesinde ağrı veya kramp, vajinadan doku veya sıvı boşalması, hafif veya şiddetli sırt ağrısı, bulantı ve kusma, yüksek ateş.

Gebelikte Düşük Nedenleri Nelerdir?

Birden çok faktör bu durumun yaşanmasına sebep olur. Anneden veya genetik özelliklerden kaynaklanabilir. Anormal genler veya kromozom bozuklukları bunlardan biridir. Fetüsün normal şekilde gelişmesini engeller ve bu da embriyonun bölünmesi sırasındaki hatalardan kaynaklanır. Kromozomal anormallikler boş gebelik kesesine, rahim içi fetal ölüme ve molar gebelik ve kısmi molar gebelik durumuna yol açabilir.

Annenin sağlık sorunları da bir diğer faktördür. Anne adayının hamilelikten önce de var olan kronik bir rahatsızlığının bulunuyor olması, düzenli ilaç kullanımı, yüksek kiloyla hamile kalması ve rahimden kaynaklı rahatsızlıklar bu olayın yaşanmasına sebep olabilir.

Anormal Genler veya Kromozomlar

Kromozom problemleri çoğunlukla embriyonun büyümesiyle birlikte tesadüfen meydana gelen hatalardan kaynaklanır. Anne ve babanın kromozom sayısında ve kromozom yapısında bir hata olmasa bile embriyonun gelişimi sırasında eksik veya fazla kromozom oluşması düşüğe sebep olabilir.

Bu durumda boş gebelik kesesi, rahim içi fetal ölüm ve molar gebelik ile kısmi molar gebelik durumları yaşanabilmektedir.

Boş gebelik kesesi, bebeğin oluştuğu kesenin anne karnında var olması fakat içerisinde embriyo olmamasıdır. Rahim içi fetal ölüm ise embriyonun oluştuktan sonra gelişmeyi durdurması ve herhangi bir gebelik belirtisi ortaya çıkmadan rahim içerisinde ölmesidir. Molar gebelik, plasentanın anormal şekilde gelişmesiyle gerçekleşir. Kısmi molar gebelik ise annenin kromozomlarının kalmasıyla ilgilidir. Her ikisinde de plasenta anormal şekilde gelişir.

Düşüğe Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

Birçok durum hamilelikte tehlike yaratabilir, bunlardan birisi yaştır. 18 yaşında ve daha önce oluşan gebeliklerle 35 yaş ve sonrasında yapılan doğumlar risklidir. Bu durum tamamen kadınların fizyolojik yapısından kaynaklanır. 

Anne adayı daha öncesinde birden fazla düşük gebelik yaşadıysa eğer diğer doğumları da risk barındırmaktadır. Bu noktada rahim içi rahatsızlıkların varlığından bahsedilebilir. Kronik rahatsızlıklar da aynı derecede bu durumun oluşmasında etkilidir. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerin kullanılması da hamilelikte tehlike yaratır. Aynı zamanda düşük kilo veya aşırı yüksek kiloyla doğum yapmak da tehlikelidir.

Düşük Semptomları Nelerdir?

Düşük, semptom olarak anne adaylarının vücudunda enfeksiyon geliştirir. Bu enfeksiyon ateş, titreme, alt karın hassasiyeti ve kötü kokulu vajinal akıntı olarak kendisini gösterir.

Düşük Önlenebilir Mi?

Bebeğinizin sağlığına ve kendi sağlığınıza dikkat etmek dışında düşüğü önlemek adına yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sigara ve alkol kullanmamaya dikkat etmeli, sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz bir diyet yapmalı ve egzersizlerinizi aksatmamalısınız. Bunun yanında eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa doktor kontrollerine düzenli olarak devam etmeniz önemlidir.

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası

  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Hamilelikte Sırt Ağrısı

  Gebelikte Sırt Ağrısı Hamilelikte sırt ağrısı hemen hemen tüm kadınlarda görülmektedir. Bu dönem vücut için olağanüstü bir süreçtir. Fizyolojik olara..

  Devamı >
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?