Adet düzensizliği nedir? Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliği nedir? Adet düzensizliği neden olur?

Her kadının hayatının bir döneminde yaşadığı durumlardan olan ve “adet düzensizliği nedir?” sorusunun sorulmasına sağlayan düzensiz regl dönemleri kimi zaman kendiliğinden düzelse de bazen altta yatan bir sorunun habercisi olabilir. Her ay adet döngüsü sırasında vücudunuz döllenmemiş yumurtaları serbest bırakır. Östrojen ve progesteron seviyeleriniz yükselir ve yumurtaları döllenirlerse korumak için rahm astarını kalınlaştırır. Yumurtaların hiçbiri döllenmezse, vücudunuz fazla astarı dışarı atar. Genel olarak, bir kadın her 24 ile 31 günde bir, dört ile yedi gün süren bir adet dönemi geçirmektedir. Kadınlar her adet döneminde yaklaşık 20 ile 80cc kan kaybeder. Ancak tüm kadının adet dönemi düzenli değildir ve bu nedenle “adet düzensizliği nedir?” sorusuna cevap aramaya neden olur. 

Bazı kadınlar adet düzensizliği yaşayabilirken, bazıları çok sık adet olabilir. Aynı zamanda “adet düzensizliği nedir?” merak etmeden önce bir kadının adet dönemlerinin düzeninin kronik tıbbi sorunlardan, tıbbi veya duygusal koşullara kadar birçok şeyden kaynaklanabileceğini bilmek gereklidir. Çoğu durumda, adet düzensizliği yaşamanıza neden olan durum çözülebilir veya tedavi edilebilir.

Adet düzensizliği nedir?

Her zaman adet dönemi düzenli bir şekilde ilerleyen kadınlar birden bire adet düzensizliği yaşamaya başladığında “adet düzensizliği nedir?” sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. “Adet düzensizliği nedir?” sorusunun cevabı ise adet döngünüzün uzunluğunun beklenmedik bir şekilde normal aralığın dışına çıkmasıdır. Adet düzensizliği yaşayıp yaşamadığını belirleyebilecek ve adet düzensizliği nedir sorusunun cevabını almanızı sağlayacak bazı işaretler şu şekildedir;

 • Adet dönemleri arasında kanama veya lekelenme yaşamak.
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama olması.
 • Adet dönemi sırasında ağır kanama yaşamak.
 • Normal adet döngüsünden daha uzun süren kanamalar.
 • Menopoza girdiğiniz halde kanama olması.

Adet düzensizliği nedir merak eden kadınların farklı adet düzensizlikleri için farklı tıbbi isimler kullanıldığını bilmeleri önemlidir. Aşağıdakiler ise adet düzensizliği için en sık kullanılan tıbbi terimlerdir;

Oligomenore: 35 günden fazla arayla veya nadiren meydana gelen adet dönemleri

Menoraji: Aşırı kanamanın olduğu ağır adet dönemleri

Dismenore: Şiddetli kramplara neden olan adet dönemleri 

Polimenore: 21 günden az aralıklarla olan adet dönemleri

Ergenlikten sonra, birçok kadın düzenli bir adet döngüsü yaşamaktadır. Ancak, adet döngüsünün her ay birkaç gün değişmesi normaldir. Bu nedenle adetiniz birkaç gün geciktiyse ya da erken olduysa endişelenmek için sebep yoktur. Ancak bu durum uzun süreli olursa mutlaka kadın hastalıkları ve doğum doktorunuzdan yardım almalısınız.

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliği nedir bilen kadınların adetin düzensiz olmasına neden olabilecek birkaç farklı tıbbi sorun olduğunu da unutmaması önemlidir. Örneğin; polikistik over sendromu veya PKOS, hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromunuz olduğunda, yumurtalıklarınız ve adrenal bezleriniz çok fazla erkeklik hormonu üreterek vücudunuzun insülini gerektiği gibi kullanmasını engeller.  Sonuçta bu durum adet düzensizliğinin ortaya çıkmasına neden olur ki adet düzensizliği yaşayan kadınların  yaklaşık %90’ında PKOS vardır.

Düzensiz adet dönemlerinin diğer yaygın nedeni tiroid veya hipofiz bezi bozukluğudur. Hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm adet düzenini etkileyebilir. Aynı zamanda hipofiz bezi sorunu olan hiperprolaktinemi de adetinizi düzensiz hale getirebilir. 

Pelvik inflamatuar hastalık veya PID, adet dönemlerinin düzensiz olmasına neden olan bir diğer tıbbi durumdur. PID genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanır ve üreme sisteminizin iltihaplanmasıyla adet dönemlerini düzensiz hale getirir. 

Adet düzensizliğinin tıbbi olmayan bazı nedenleri de vardır. Örneğin; perimenopoz, menopoza kadar geçen süre olarak bilinir ve adet döngünüzü çok daha düzensiz hale getirebilir.  Adet düzensizliğinin hastalık dışı bir başka nedeni de kronik strestir. Anksiyete, ister kısa ister uzun vadeli olsun, hormonal dengesizliğe neden olabilir ve bu da döngünüzü etkileyebilir. 

Adetinizin neden düzensiz olduğunu öğrenmenin en iyi yolu, yüksek eğitimli bir profesyonelle konuşmaktır. Doktorunuz adet düzensizliğinin nedenini belirlemek için sizinle tıbbi geçmişiniz ve genel yaşam tarzınız hakkında konuşmanın yanı sıra fizik muayene gerçekleştirecektir. 

Adet düzensizliği tanısı nasıl konur?

Adet düzensizliği söz konusu olduğunda bazı belirtileri ayırmak önemlidir. Doktorunuz doğru tanı için aşağıda yer alan belirtileri yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek isteyecektir;

 • Arka arkaya 3 veya daha fazla adet döneminin olmaması
 • Son adet dönemine göre 21 günden daha kısa sürede gerçekleşen kanama 
 • Yedi günden fazla süren menstrüasyon 
 • Aşırı karın ağrısının eşlik ettiği ve kusma ile ilişkili adet dönemi
 • Ağır kanama
 • Yorgunluk 
 • Nefes darlığı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, genel sağlığınız için tehdit oluşturduğundan veya altta yatan ciddi bir bozukluğa işaret edebileceğinden doktorunuza danışmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıntılı bir genel sağlık öyküsü alacak ve fizik muayene yapacaktır. Aşağıdakiler gibi birkaç test teşhis için gerekli olabilir;

Kan testleri: Hemoglobin, Testosteron, TSH, Kortizol, Prolaktin, FSH, LH, HCG gibi bazı hormon düzeylerini belirlemek için yapılabilir. 

Pelvik ultrason: Kadın pelvisindeki organları ve yapıları değerlendirmek için kullanılır.

Pap smear: Bu testte, kanseri kontrol etmek için rahim ağzınızdan hücreler toplanır.

Histeroskopi: Bu tanı yönteminde, doktorun anormallikleri bulmasına yardımcı olmak için rahim içine küçük bir kamera ile girilerek tanı konmaya çalışılır.

Endometrial Biyopsi: Rahim içinden bir miktar dokuyu çıkarmak için kazıma yöntemi kullanılır. Doku, kanser de dahil olmak üzere olası herhangi bir sorunu belirlemek için mikroskop altında analiz edilir. 

Adet kanaması nedir?

Adet kanaması, vücudunuzun her ay olası bir hamileliğe hazırlanma şeklinin bir parçasıdır. Sürecin nasıl işlediğini anlamak önemlidir. Çünkü bu bilgiyi hamile kalmaya veya hamile kalmaktan kaçınmaya yardımcı olmak, yaşadığınız menstrüel semptomları daha iyi yönetmek ve ne zaman bir sorun olabileceğini anlamak için kullanabilirsiniz. Menstrüasyon, adet kanamalarını açıklamak için kullanılan teknik terimdir. Her kadın ergenlik dönemiyle beraber yaklaşık ayda bir kez adet kanaması yaşamaktadır. Bunun nedeni, Rahim içi endometrium tabakasının, kan damarlarında kalınlaşıp kendisini olası bir hamilelik için hazırlamasıdır. Hamilelik oluşmazsa, bu kalınlaşan Rahim içi endometrium tabakası adet kanaması olarak vücuttan dışarı atılır. 

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Adet düzensizliği nedir bilen kadınlar bu sorunun nasıl tedavi edileceğini merak etmektedir. Teşhis sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz adet düzensizlikleri için farklı tedaviler önerebilir. Adet düzensizliği tedavisi için kullanılan yöntemler ise şu şekildedir;

Yaşam tarzı değişiklikleri: Doktorunuz bu sorunu aşmak için yaşam tarzınızı değiştirmenizi önerebilir. Çok fazla egzersiz yapıyorsanız azaltmanız gerekirken, hiç hareket etmiyorsanız egzersize ihtiyacınız olabilir. Çok fazla stres altındaysanız, doktorunuz stresle başa çıkmanın farklı yollarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Hormon tedavisi: Adet düzensizliği hormonal dengesizlik nedeniyle tetikleniyorsa, doktorunuz düzensiz adet dönemlerini kontrol etmek için doğum kontrol hapı reçete edebilir.

Ameliyat: Bazı durumlarda rahim veya fallop tüplerinde düzensiz adete neden olan yapışıklıklar veya yapısal sorunlar olması muhtemeldir. Bu gibi bir durumda doktorunuz adet düzensizliklerini düzeltmek için ameliyat önerebilir.

Endometriyal ablasyon: Bu tedavi yönteminde adet düzensizliğini tedavi etmek ve ağır adet akışını azaltmak için uterus endometrium tabakası  termal etkiyle  etkisiz hale getirilebilir.

Miyomektomi: Fibroidler, düzensiz adet dönemlerine neden olan ağır kanamanın yaygın bir nedenidir. Bu nedenle miyomektomi adı verilen tedavi yöntemi ile miyomların çıkarılması genellikle sorunu çözer.

Bize Ulaşın

Uçarer Kadın Sağlığı

  Gizlilik Politikası
  Hasta Yorumları
  Cansu

  İnternet üzerinden bir araştırma yaptım hamile kaldığım süreçte. Hakkında çok olumlu yorumlar duymam tercihimde etkili oldu ve evime de yakın olması buna artıydı. İşinde uzman olduğunu düşündüğüm için kendisi ile yol almaya karar verdim. Bir sağlık sorunum da vardı ve bunun da dikkatle takibini yaparak, gebelik sürecimi yürüttük. Doğumumu da kendisi gerçekleştirdi, her şey yolunda gitti ve beklediğimden kolay oldu. Eşlik eden sağlık sorunum hakkında Muzaffer Bey sayesinde bir sorun yaşamadık. Çok yaıştırıcı bir hekim. Süreç boyunca sürekli gergin ve endişeliydim. Verdiği telkinler ve olacakları anlatması ile yatışmış oldum. Doğum sonrası kontrollerim için de davet etti ve takibimi yaptı. Bu bölgede oturan herkese tavsiye ederim.

  Derin

  Bir tavsiye ile tercih ettim Muzaffer Bey'i ve hiç pişman olmadım. Çok güzel bir hamilelik süreci yönettik ve 4. bebeğimi kucağıma aldım. İletişimi çok güçlü bir doktor ve çok memnun kaldım. Doğum sürecimde de her şey yolundaydı ve sonrasında kontrollerim şeklinde devam ettik görüşmeye.

  Gamze

  İlk gebeliğim de tanıştığım ve ikinci gebeliğiminde kesinlikle kendimi ve bebeğimi emanet ettiğim harika bir hekimdir işinin uzmanı

  Özlem

  Tanıdım en iyi doktor, iyiki tavsiye uydum. Almanya’da bile böyle ilgili ve detaylı doktora rastlamadım. İyi ki doktorumsunuz, riskli olan gebeliğim ve doğumda hiç yalınız bırakmada ve herşey detaylı anladı, böylece hiç korkumuz yoktu. İyiki varsınız. Ayrıca İngilizce de biliyor ve Buda çok iyi, böylece eşimde de herşey detay la anlatı. Herşey için çok teşekkür ederim

  İlgili Uygulamalar
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi İstanbulHimenoplasti olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı dikimi, hasarlı dokuyu etkili bir şekilde restore etmek için tasarlanmış ..

  Devamı >
  Femilift Lazer Tedavisi

  Femilift Lazer Nedir? Femilift Lazer, üçüncü nesil fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazer teknolojisidir. Kadınlarda stres, idrar kaçırma ve vajina do..

  Devamı >
  Tüp Bebek Tedavisi

  Halk arasında “kısırlık” olarak bilinen ve tıbbi adıyla infertilitenin söz konusu olduğu durumda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları te..

  Devamı >
  Lazer ile Vajina Daraltma

  Hepimiz yaşlanıyoruz. Sadece yüzümüz değil tüm organlarımız yaşlanıyor. Vajinamız da tüm diğer organlarımız gibi zamanla yaşlanır ve o sıkı yapısını v..

  Devamı >
  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma, idrar yolu ile istem dışı idrar kaybıdır. Kadınlarda daha sık görülen bu bozukluk, yaşamın beşinci ya da altıncı yılında ve genç kadınl..

  Devamı >
  Barbie Vajina Estetiği

  İlk defa ABD’de  barbie vajina estetiği veya barbie look vagina olarak tanımlanan bu genital estetik operasyon, bugün ülkemizde de çok fazla talep edi..

  Devamı >
  Labioplasti Ameliyatı

  Labioplasti Nedir? Genital bölgedeki sorunların görsel olarak giderilmesi adına uygulanan yöntemlerden bir tanesi de labioplasti olarak karşımıza çık..

  Devamı >
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Kürtaj rahim içindeki dokuların alınması anlamında kullanılan bir terimdir. Ancak halk arasında daha çok gebeliğin sonlandırılması anla..

  Devamı >
  Vajina Beyazlatma

  Vajina Beyazlatma Nedir? Son yıllarda vajen beyazlatma işlemi oldukça popülerdir. Özellikle lazerle genital bölge renk açma tedavilerindeki hasta mem..

  Devamı >
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajinal Daraltma (Vajinoplasti) Nedir? Vajinada genişleme pek çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meyda..

  Devamı >
  Laparoskopik Uygulamalar

  Laparoskopik uygulamalar tanısal ve tedavi edici veya cerrahi laparoskopik uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılır.Tanısal laparoskopi Günümüzde tanı..

  Devamı >
  Tanım, Yapılma Nedenleri

  Laparoskopi karın içinin bir endoskop ile gözlenmesi işlemidir. Laparoskopi önceleri sadece tanısal bir araç iken bugün neredeyse jinekolojik operasyo..

  Devamı >
  Ofis Histeroskopisi

  Rahim içi dokusunu (endometrium) incelemeye yarayan bu endoskopik yöntemle uterusun içini ilgilendiren anormallikler tespit edilebildiği gibi rahim iç..

  Devamı >
  Septum (rahim içi perde)

  Rahim ve/veya vajenin anne karnında iken olan kusurlu gelişiminden kaynaklanır. Nedeni belli değildir. En sık görülenler rahim ve vajenin gelişimine i..

  Devamı >
  Polip

  Endometrial polip nedir  Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde ge..

  Devamı >
  Myom Tedavisi

  Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikâyetler ile hekime başburabilir. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir. Polipden far..

  Devamı >
  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi destekleri..

  Devamı >
  İleri Yaş Gebeliği

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir.  Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kar..

  Devamı >
  İkiz Gebelik

  Çoğul gebelik rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Çoğul gebeliklerin çok büyük çoğunluğu ise ikiz gebeliklerdir. İkiz ge..

  Devamı >
  Gebelikte Tarama Testleri

  Gebeliğinizin takibinde bazı kromozom hastalıkları için tarama testleri yapılabilir.Tarama testleri trizomi 21(Down) , trizomi 13 ve 18 için yapılır.T..

  Devamı >
  Gebelik Takibi

  Gebe kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz. Bu kontroller sizin ve bebeğinizin gebelik sürecince aldığınız riskleri..

  Devamı >
  Gebe Kalmadan Önce Ne Yapmalı?

  •Hamilelik öncesi muayenedeki amaç nedir? Gebelikte yapılan takip kadar gebelik öncesi muayene ve danışma da önemlidir. Buradaki amaçlardan bir tanes..

  Devamı >
  Vajende Kaşıntı-Akıntı

  Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir. Vajen ortamında buraya özgü mikroorgan..

  Devamı >
  Histeroktomi(Rahmin Alınması)

  Total Histerektomi: Rahmin tamamının alınmasıdır. Kötü huylu kitlelerde mutlaka yapılması gerekli olan şekildir. Subtotal Histerektomi: Rahmin boyu..

  Devamı >
  Endometriosis

  ENDOMETRİOSİS NEDİR? Endometriosis; üretkenlik çağındaki kadınları etkileyen ve nedeni tam anlaşılamamış bir hastalıktır. İsmini her ay adet kanaması..

  Devamı >
  Düzensiz Kanama

  Adet kanamalarının düzensiz olması kadınlarda nadir olmayan bir durumdur. Çoğu kez neden hormonal düzensizliklerdir. Bunlara disfonksiyonel kanama adı..

  Devamı >
  Dış Organlarda Sivilce ve Acı

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır: Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulun..

  Devamı >
  Aşırı Tüylenme

  Aşırı tüylenme tanımının objektif bir kriteri yoktur. Irklara, coğrafik bölgeye, ailesel yapıya göre tüy yoğunluğu ve rengi farklılıklar gösterebilir...

  Devamı >
  Smear (PAP Testi) Bozuklukları

  Serviks Displazileri (Rahim Ağzının Hücresel Değişiklikleri) Halk arasında rahim ağzı diye tabir edilen rahim bölgesine serviks adı verilir. Serviks ..

  Devamı >
  Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

  Çoğu kadının hayatında en az bir kez karşılaştığı sorunlardan biri yumurtalık kistleridir. Normal şartlarda bile kadın için çok rahatsız edici bir dur..

  Devamı >
  Myomektomi (Myom) Nedir?

  Uterusun kas hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler myom olarak adlandırılır. Myomlar kadın üreme sisteminde en sık karşılaşılan tümörlerdir. ..

  Devamı >
  Lohusalık

  Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital or..

  Devamı >
  Anne Sütü ve Emzirme

  Yeni doğan bebeğin beslenmesini sağlamak üzere gebelik süresince hazırlanan meme bezleri faaliyete geçerek süt salgılanmasına başlar. Gebelik sırasınd..

  Devamı >
  Gebelikte Egzersiz

  Son yıllarda kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgilerinin giderek artması bu aktivitelerin gebelikte de sürdürülmesine hatta özellikle b..

  Devamı >
  Gebelikte Beslenme

  1 –Kalori ve Ağırlık Artışı Gebe bir kadın gebe olmayana göre günde yaklaşık fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da yaklaşık %15′lik bir artış ya..

  Devamı >
  Doğum Sonrası Vücut

  Bebek ve eşinin doğumundan sonra başlayan ve anne vücudunda gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkması ve genital org..

  Devamı >
  Gebelikte Anomali Taramaları

  Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarında..

  Devamı >
  Yüksek Riskli Gebelikler

  Genel olarak gebelik, kadın hayatının fizyolojik olarak normal ve eşsiz bir dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte annenin veya bebeğin ..

  Devamı >
  Stres ve Kısırlık

  Stres, bir kişinin herhangi bir olayı, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak tanımlanabilir. Stres sonuç olarak ,vü..

  Devamı >
  Tekrarlayan Düşükler

  Fark edilen tüm gebeliklerin veya ‘si düşükle sonuçlanmakla beraber daha önce hiç canlı doğum yapmamış ve 2 veya daha çok gebelik kaybı yaşamış kadınl..

  Devamı >
  Kısırlığın Psikolojik Yönü

  Kısırlık Tanısı ve Tedavisinde Psikolojik Destek: Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, h..

  Devamı >
  Sperm Arama TESA, TESE

  Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. Bu yönt..

  Devamı >
  Aşılama (İnseminasyon)

  Aşılama kısırlık tedavilerinde ilk uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Kısırlık Latince adı ‘artificial insemination’ demektir.Aşılama yöntemi..

  Devamı >
  Varikosel

  Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanan anormalliklerin başında varikosel gelir. Testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki geni..

  Devamı >
  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  Erkekler kadınlarla kıyaslandığında çok duygusal değiller. Ancak söz konusu kısırlık olduğunda, erkekler de bir hayli hassaslaşabiliyor. Çocuğu olmaya..

  Devamı >
  Kadında Kısırlık Nedenleri

  Kuşkusuz her kadın doğası gereği çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15’i bu isteğine kavuşabilmek için ..

  Devamı >
  Sorular ile Tüp Bebek

  1. Kadınların doğurganlığını etkileyen faktörler nelerdir? En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonr..

  Devamı >
  Preimplantasyon Genetik Tanı

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990’lı yılların başında cinsiyet üzerinden g..

  Devamı >
  Embriyo Dondurma

  Embriyo dondurmasında ilk gebelik ne zaman elde edilmiştir? İlk dondurulmuş embriyo bebeği 1984’de doğmuştur. Embriyo dondurma tekniği ile çift içi..

  Devamı >
  MikroTese

  MikroTese Erkek kısırlığı toplumda çocuğu olmayan çiftlerin yaklaşık yarısının nedenini oluşturur. Bir başka deyişle infertil çiftlerin yaklaşık yarı..

  Devamı >
  f
  × Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?